top of page

EKMEKEkmek, kelime anlamı ile baktığımız zaman çeşitli tahıl unundan yapılmış hamurun ateşte, sac üzerinde, tandırda, fırında veya tepside pişirilmesiyle hazırlanan ve özellikle karbonhidrat grubunun temel taşı olan besindir.


Fakat ekmek konusunda kafalar biraz karışık. Bir grup “Ekmeksiz diyet olmaz.” derken, diğer grup “Ekmeği kestim ve zayıfladım.” diyor. Peki ekmeğin diyetteki rolü nedir? Gelin birlikte inceleyelim.


Günlük beslenmemizde enerjinin neredeyse yarısını karbonhidrat grubundan sağlarız. Bu noktada doğru karbonhidrat seçimi ve miktarı büyük önem taşımakta.


Tam tahıl ekmekler ruşeym, kepek ve endosperm kısımlarını birlikte içerirler. Dolayısıyla protein, lif, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. 1 dilim tam tahıl ekmek yaklaşık olarak 68 kalori, 2 gram protein ve 1.5 gram lif içerir.


Kompleks karbonhidrat yapısında olması ve lifli bir besin olması ile kan şekerini dengeleyerek daha uzun süre tok kalmanıza ve iştah kontrolünüze yardımcı olur.

Aynı zamanda tam tahıl içeren besinlerin kalp damar hastalıkları, diyabet ve kansere karşı koruyucu ve bağırsak sağlığı için kıymetli olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür.


Tabii sizler ekmek tüketmeyi sevmiyor veya ölçüsünü ayarlamakta zorluk çekiyorsanız kilo verme sürecinde tam tahıl ekmekler yerine karabuğday, yulaf, kinoa gibi karbonhidrat kaynaklarını tercih edebilirsiniz.


Özetlemem gerekirse;

Miktarı ve çeşidi doğru ayarlandığı sürece diyette ekmek tüketiminin sağlığa bir çok faydası bulunur. Fakat doğru çeşide ulaşamıyor veya doğru miktara sadık kalamıyorsanız benim sizlere tavsiyem farklı kompleks karbonhidrat gruplarına yönelmeniz olacaktır.


Sağlıklı günler dilerim

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page